Our Staff

PRINCIPAL

Mr Andrew Kendall BCom, LLB, BA, GradDipEd, GradCertAppSc, MEdLdshp, CertIVTheol, CertIVTAE

DEPUTY PRINCIPAL  

Mr Matthew Brown BAppSc(HMSEd), CertIVTAE, CertIIIAviation

ASSISTANT TO THE PRINCIPAL FORMATION & IDENTITY

Mrs Megan Mahoney DipT, GradCertTheol

ASSISTANT TO THE PRINCIPAL PRIMARY

Mrs Sarah Yates BA(Hons)(QTS)

HEAD OF SECONDARY CURRICULUM 

Mrs Brooke Butson BSc, BEd, MEd (CareerGuid&Couns)  

HEADS OF CURRICULUM (SECONDARY)

Mrs Sandra Ellis BHMS(SpMan), GradDipEd, CertIVTAE

Mrs Mary Roberts BBus, GradDipT&L, CertIVTAE

HEAD OF ENRICHMENT & DATA IMPROVEMENT

Ms Anna Jones BA, GradDipL&T

HEADS OF HOUSE (SECONDARY)

Mr Jacob Steele BSecEd, CertIIIAviation (Head of Davadi House)

Mrs Karen Petrie BHMS, BEd(Pri) (Head of McAuley House)

HEAD OF SPORT (SECONDARY)

Mr Damian Petrie BEd

CAREERS DEVELOPMENT PRACTITIONER

Mrs Brooke Butson BSc, BEd, MEd (CareerGuid&Couns)

Miss Rachael Wood (Careers Support Officer)

LEARNING SUPPORT TEACHER

Miss Erin Canavan BEd(SpecEd), MSpecEd

TEACHER LIBRARIAN

Mrs Nardia Stanford BEd

GUIDANCE COUNSELLOR

Mrs Catherine Mills BA(Hons), MMH, DipEd

CAMPUS MINISTER

Mr John Mahoney

PRIMARY TEACHING STAFF

Mrs Johanna Campbell DipT, BEd, CertIVRE

Mrs Linda Charlton BEd(EarlyChild), BEdStud, CertIVRE

Dr James Cuskelly OAM BA, DipEd, MMusSt, PhD

Ms Sarah Day BAppSc(HMS), BEd

Mr David Fleming DipT, BEd(Prim), GradCertRE

Mr Mick Grew BEd, DipT, GradDip(Inf&Prim) - Currently on Long Service Leave

Ms Raylene Kendall BA, PGDipEd

Mrs Mary McLucas DipT, GradDipTLib

Mrs Glenda McNichol BEd

Mrs Kayelene O’Dea BEd 

Mr Shane Page BAppSc(Cons&Tech), BEd(Prim), GradCertRE

Miss Amanda Thompson BAppSc(HMSEd)

SECONDARY TEACHING STAFF

Mr Carmelo Citrigno BExSpSc, GradDipEd

Mr Craig Cook BEd, CertIVFit

Miss Grace Coxon BA, GradDipEd

Ms Tracey Cullinan DipT, BEd

Mr Allan Lahey BEd, BAppSc, AssDipAppSc, CertIVTAE, CertIIProdHort, CertIIHort

Ms Courtenay Mason BCI(VisArt), BEd(Sec)

Mrs Lisa McPherson BSc(Chem), MSc(Chem), GradDipEd

Ms Claire Richardson BEngSc(Civil), MEd(Sec)

Mr Andrew Robertson BSc (Hons) Geoscience, GDipEd

Mrs Robyn Ryan BA, PGDipED, MEd

Mr Joseph Shorter BEd(Sec), BA(Hons), MA, PGDipChildLit, CertIIIAviation

SCHOOL OFFICERS

Administration Support

Mrs Angelina Sims DipHospMan, DipTourism(OpsMan) (Principal’s Assistant) 

Mrs Megan Hines (Bursar)

Mr Scott Stevens CertIIIInfoTech(PCSup) (ICT Support Officer) 

Miss Josephine Gangemi CertIVLib (Library Officer)

Ms Wendy Hurnall (OHS & Admin Officer)

Miss Santina Leonardi (Admin Officer)

Mrs Julie-ann Spiller (Communications & Admin Officer)

Mrs Robyn Smith (Admin Officer)

Teacher Aides

Ms Kim Badcock CertIVEdSup (Teacher Aide Primary)

Miss Lara Beckett CertIIIEdSup (Teacher Aide Primary & Secondary Lab Assistant)

Miss Hollie Grasso CertIIIEdSup (Teacher Aide Primary)

Mrs Catherine Taylor (Teacher Aide Primary)

Mrs Susan Pace CertIVEdSup (Teacher Aide Secondary)

Mrs Debra Wilson (Teacher Aide Primary)

Mrs Monique Wust CertIVEdSup (Teacher Aide Secondary)

Grounds & Maintenance

Mr Frank Gallo (Cleaner)

Mrs Nikita Garland (Cleaner)

Mr Mitch Hurtz (Groundsperson)

Mrs Margie Scott (Cleaner)

Mrs Andrea Shatte (Cleaner)